Nakupujte módu stylově a levně

V dnešní době masové produkce všeho si čím dál více lidí zvyká nakupovat hromady oblečení, které neunosí a za sezónu je vyhodí do odpadků, v lepším případě přenechá někomu jinému nebo pro kus hadru najde jiné využití. Tito lidé si při jejich nákupní horečce neuvědomují, že nízká cena konečného produktu je vykoupena sníženými ekologickými i sociálními standardy ve výrobě na druhé straně světa – a světě div se, na té chudší straně světa.

Dá se dnes vůbec nakoupit móda svědomitě?

Samozřejmě, že dá! Módní vlny naštěstí přinášejí i ty dobré věci, a tak se doslova roztrhl pytel s obchody z druhé ruky, trhy s obnošeným oblečením a dokonce i značkami oblečení, jejichž hlavní předností je ekologická a sociální zodpovědnost. Nejedná se samozřejmě o masovou věc – pochopitelně by se takové podniky nedokázaly ve společnosti lačné po stále nové produkci ekonomicky udržet, i přesto si však nacházejí svoji klientelu. Můžeme tak narazit na značky, které vyrábějí zakázkové kusové zboží z přebytků textilních továren a zachraňují tak látky, které by se jinak vyhodily. Je až k neuvěření, kolik vody se spotřebuje na výrThe buying interestobu jedněch riflí – nehledě na to, kolik chemie a elektrické energie se využije na umělé “opotřebení”, které je tak “cool” a vyhledávané.

Místo toho, aby lidé šli do sekáče a koupili si pravé “onošené” džíny, raději jdou do značkového obchodu a připlatí za umělé opotřebení. Je to neskutečné plýtvání zdroji, které začíná u nákupu oblečení a končí u spotřebitelských úvěrů, které zatěžují rodinný rozpočet.

Nenechme se zlákat pozlátkem dnešní doby a následujme vnitřní volání – všichni jsme vzešli ze stejného vesmírného prachu a všichni se tam zase vrátíme. Proč tedy nevyzkoušet nový trend a ukázat lidem v našem okolí, že nakupovat stylově a levně se dá i jinak, než návštěvou lidmi přecpaných obchodních domů? Ten pocit, kdy vás někdo pochválí za pěkný kousek a zeptá se na cenu je totiž doslova osvobozující. Koupit si pěkné oblečení za pár desítek korun je totiž mnohem více cool než si koupit hard za pár tisíc a za rok jej vyhodit do smetí.